Terapia zajęciowa

 

Terapia zajęciowa stanowi dla Mieszkańców sposób na spędzanie czasu przy wykorzystaniu ich możliwości, talentów i chęci, by zrobić coś dla siebie i dla innych. Spotkanie z innymi ludźmi i wspólna praca prowadzi do rozwoju fizycznego i psychicznego oraz podtrzymania istniejącej aktywności, choć w przypadku osób starszych i mieszkańców DPS nie można mówić o terapii prowadzącej od aktywności zawodowej. Terapia w naszym rozumieniu ma dawać zadowolenie i poczucie efektywnego wypełnienia czasu wolnego, a mieszkańcy naszego domu tworzą przy tym wspaniałe rzeczy...

Terapia zajęciowa ma głównie charakter grupowy, lecz ze względu na choroby uczestników konieczna jest stała pomoc terapeuty w wykonywaniu prac. Różny poziom sprawności i umiejętności osób starszych sprawia, że przy jednym stole często siedzi 8 osób, a każda wykonuje inną rzecz. Mieszkańcy specjalizują się również w odpowiednich czynnościach doskonale uzupełniając się. Jest to widoczne zwłaszcza przy wykonywaniu kartek – świątecznych, imieninowych – jedna osoba wycina, druga przykleja, trzecia maluje, jeszcze inna wyszywa, inna kopertuje. Działa to jak sprawnie naoliwiona maszyna, przy czym uczestniczenie we wspólnym wykonywaniu pracy daje mieszkańcom poczucie pewności swojego miejsca w grupie i dobrej specjalizacji w jednej czynności, którą wykonuje bez zarzutu.
Nie wszyscy mieszkańcy mają potrzebę twórczej ekspresji i dla nich przygotowuje się zestaw zadań głównie użytecznych, mniej artystycznych. Artyści i indywidualiści nie zawsze odnajdują się w grupie stałych uczestników terapii i wolą pozostać w swoim pokoju i tam tworzyć. Oczekują tylko od terapeuty donoszenia materiałów i monitorowania rozwoju pracy oraz pochwał. Są na tyle samodzielni, że nie potrzebują obecności osób drugich. Mieszkanki wyszywają, dziergają na drutach i szydełku, malują farbami olejnymi i akwarelami.
Duża inwencja twórcza owocuje udziałem i niejednokrotnie zwycięstwami w licznych
konkursach. Przykładowo w 2018 roku braliśmy udział: w corocznym konkursie palm wielkanocnych w Bazylice oo. Franciszkanów w Krakowie, w konkursie muzycznym - VI Festiwalu Polskiej Piosenki Serialowej i Filmowej (organizowanym przez Dom Pomocy Społecznej przy ul. Łanowej 39 w Krakowie) oraz w konkursie "Re-Kreacje" (organizowanym przez DPS przy ul. Kluzeka 6 w Krakowie).

Palma, co rok większa i bardziej kolorowa, nie zdobyła jak dotąd uznania w oczach sędziów, co nie zraża mieszkańców, ponieważ przygotowana w Domu palma wzbudza zachwyt wszędzie, gdzie się pojawi. Tematyka prac mieszkańców jest dobierana głównie pod kątem aktualnych potrzeb (święta, konkursy, odwiedziny gości, urodziny) a następnie pod kątem pór roku. Różnymi technikami wykonuje się kartki świąteczne (malowanie, decoupage, wyszywanie), laurki dla solenizantów, ozdoby z papieru i z suchych kwiatów, witrażyki bibułowe, kotyliony, figurki z masy solnej, a także prace plastyczne o różnorodnej tematyce i za pomocą różnorakich technik. Wykorzystuje się dostępne narzędzia oraz surowce, których obróbką zajmują się głównie panowie. Ze względu na ograniczenia lokalowe, ponieważ sala terapii posiada tylko 6-8 miejsc przy stole, działalność artystyczna często przenosi się na pokój dzienny przed salą oraz do świetlicy. Ci, którzy nie odnajdują się na zajęciach plastycznych preferują gry towarzyskie – szachy, warcaby, chińczyk, karty. Dużą popularnością cieszą się zajęcia krzyżówkowe, gra milionerzy. Gramy też w "Wsiąść do pociągu", BINGO, Kółko krzyżyk, czy scrable.

Drugą część zajęć terapeutycznych stanowią wyjścia i imprezy kulturalno – oświatowe. Dom mieści się w samym centrum Krakowa, co otwiera mieszkańcom możliwości korzystania z wejść do muzeów, teatrów i kin, bez konieczności korzystania z transportu. Liczne zaproszenia przysyłane przez organizacje zajmujące się osobami niepełnosprawnymi dobierają program pod kątem możliwości osób zwiedzających. Mieszkańcy Domu przy ulicy Radziwiłłowskiej 8 uczestniczyli między innymi w takich imprezach jak: rejs statkiem po Wiśle z okazji dni osób niepełnosprawnych, zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem, zwiedzanie Wawelu, koncerty muzyki poważnej w Filharmonii Krakowskiej i w kościołach, wejścia do kin i teatrów, cykliczne spotkania artystyczne w Dworu Białoprądnickim. Instruktor kulturalno – oświatowy dba o zagwarantowanie mieszkańcom także innego typu rozrywek np., pielgrzymek (Łagiewniki, Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska, Częstochowa, Czerna, Mogiłą), pikników integracyjnych z rodzinami mieszkańców Domu. Dodatkowo dla zaprzyjaźnionych w czasie Warsztatów Integracyjnych z Domem Seniorów oraz dla Mieszkańców Domu w miesiącu lipcu organizowany jest wyjazd integracyjny poza miasto Kraków.

Rok w terapii na Radziwiłłowskiej dzieli się na kilka okresów. Są to święta, okresy poświąteczne, czas piknikowy oraz okres wakacyjno-jesienny, kiedy najlepiej uwidacznia się twórczość własna mieszkańców nieskrępowana działalnością okolicznościową, taką jak kartki świąteczne czy stroiki.

Ponadto nasz Dom cyklicznie organizuje Warsztaty Integracyjne dla Seniorów. Spotkania te odbywają się raz na kwartał i biorą w nich udział Mieszkańcy DPS oraz Seniorzy z dzielnicy Stare Miasto w Krakowie. Głównym punktem programu są zajęcia manualne, których przygotowaniem i przeprowadzeniem zajmuje się terapia zajęciowa. Niejednokrotnie wspólnie z mieszkańcami przygotowujemy elementy do prac warsztatowych. W poprzednich edycjach spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem społeczności Krakowa. Seniorzy mieli okazję własnoręcznie wykonać m. in.: wieńce oraz bombki Bożonarodzeniowe, gipsowe osłonki na kaktusy, kompozycje kwiatowe w donicach. Ponadto zdobili ramy luster metodą quillingu, malowali obrazy na szkle, szyli ozdoby Wielkanocne i wiosenne z filcu, dekorowali donice metodą decoupage. Spotkaniom Seniorów na Radziwiłłowskiej nieodłącznie towarzyszy muzyka i wspólny śpiew przy akompaniamencie gitary. Nie zapominamy też o szeroko rozumianej hortiterapii, ponieważ mieszkańcy oraz cała terapia uwielbiają grzebać w ziemi i z utęsknieniem za roku czekamy na wiosnę.

Poniżej prezentujemy wybrane dzieła, które są efektem pracy uczestników terapii. W trakcie ich wielogodzinnych starań powstały: pięknie zdobione cekinami i kokardkami bombki, zajączki z pomponów, kurczaki z włóczki oraz wiele wiele innych...

2020 rok

W czasie pandemii i przy maksymalnym ograniczeniu kontaktów staramy się urozmaicać sobie czas różną pracą - wykorzystywana jest papierowa wiklina , tworzymy makatki, próbujemy sił w artystycznym recyklingu, czyli wymyślamy co zrobić ze starych cd.

 

                                                                                 Kocyk - pled wykonany na szydełku

 

 

Placek drożdżowy przygotowany przez panie

 

 

 

 

 

 

 

Hortiterapia działa na mieszkańców wyzwalająco oraz uruchamia ukryte pokłady wrażliwości. Państwo nie chcą niczego wyrzucać i każdej roślinie dają szansę na nowe życie.

 

 

 

 

2019 rok

 

Modelina jest wspaniałym materiałem plastycznym

 

 

 

Wypełnianie szklanych bombek stało się specjalnością Pani Marii, osoby, która jest uosobieniem cierpliwości

W czasie warsztatów integracyjnych mieliśmy możliwość stworzenia własnych prezentów świątecznych poprzez pomalowanie drewnianych i gipsowych ozdób choinkowych, wypełnienie transparentnej bombki szklanej kolorowymi piórkami oraz ozdobienie pudełka.

 

 

 

 

 

Zajęcia kulinarne pozwalają przypomnieć sobie własne umiejętności oraz pasje, które niejednokrotnie zostały zapomniane poprzez zamieszkanie w Domu, gdzie Mieszkańcy mają zapewnione posiłki.

 

 

Gipsowe mozaiki były wyzwaniem, nie tylko organizacyjnym. Każda kosteczka została stworzona i wysuszona na balkonie sali terapii. Posłużyły do tego gumowe wycieraczki samochodowe, gips, farby akrylowe, którymi został barwiony gips na etapie mieszania masy i ogromne, ogromne pokłady cierpliwości, bo gips nigdy nie wychodził w potrzebnym kolorze. Efekt końcowy jednak jest zachwycający. Kilkadziesiąt kolorowych mozaikowych talerzy wykonanych przez seniorów i dzieci.

 

 

 

 

Metodą kropkową malowaliśmy bawełniane torby...

 

 

 

 

Pani Jadwiga próbuje zobaczyć świat przez obiektyw jednorazowego aparatu przyniesionego przez naszą Panią Klaudię

 

 

 

                    Zajęcia kulinarne, w czasie których mieszkańcy pieką pączki

 

 

 

Nasza palma zdobywa punktowane miejsca

                                      

                                                           Podtrzymujemy tradycję malowania jajek

 

 

 

 

Przygotowywaliśmy włóczkę yarn z podkoszulków (metoda pozyskania 150 szt pozostanie naszą tajemnicą - nikt nie mógł czuć się bezpiecznie, a najbardziej poszukiwanym kolorem był żółty) i z niej poprzez zaplatanie i zszywanie tworzyliśmy podkładki pod garnki, dywaniki...

Mieszkańcy przygotowali hawajskie wieńce, które wykorzystane zostały na zabawie walentynkowej w rytmie latino

 

 

 

 

 

 

 

 

Natomiast, w dalszej części, bardziej zagorzałych czytelników zapraszamy w podróż po pracy terapii zajęciowej na przestrzeni lat - zaczynając od roku 2009!

 

P1000746P1000744
 

Tworzyliśmy ramy do luster z wykorzystaniem starych magazynów:

 
P1000758P1000739
 

Wazony na szczepki kwiatowe z żarówek i rolek wykładzinowych:P1000750

Wyszywane krzyżykami abstrakcje inspirowane twórczością wielkich mistrzów:
P1000732P1000733

Lampioniki – malowanie na szkle, ramki na zdjęcia, ikonografia:

 

Piknik integracyjny dla Mieszkańców i Rodzin to zawsze okazja, aby zaprezentować prace wykonane w ramach terapii zajęciowej...

 

 

 

Każdorazowo bierzemy udział w konkursie na palmę wielkanocną:

 

 

 

Zima...a na terapii jest kolorowo. Pilnie pracujemy.. czasami w skupieniu..

...ale znajdujemy czas na drobne ploteczki:)

Jesień to okres najpiękniejszych kolorów przyrody, które chciałoby się zatrzymać na dłużej... choćby w suchym bukiecie. DPS w Krakowie ul. Praska 25 ogłosił konkurs na najpiękniejszy suchy bukiet. Nasi Mieszkańcy ochoczo zabrali się do pracy...

 

 

Pani Wandzia i pani Jadzia
Pani Marysia
Pani Krysia
Przepiękne bukiety...
W ramach terapii zajęciowej odbyły się również WARSZTATY Z MANDALI, w których ekspresję plastyczną łączyliśmy z różnymi rodzajami muzyki. Taka technika służy wyciszeniu negatywnych emocji, odzyskaniu równowagi, poprawia samopoczucie, rozwija kontakty interpersonalne i jest fajną formą spędzania wolnego czasu.

 

LIPIEC Z MANDALĄ

 

 

KWIETNIOWE MANDALE W RYTMIE TANGA

 

 

 

MARCOWE WARSZTATY Z MANDALI

 

 

 

WYSTAWA WALENTYNKOWA Motywem przewodnim walentynkowej wystawy prac były ptaki. Temat o tyle aktualny, iż wszyscy z utęsknieniem wyglądaliśmy już wiosny 🙂 Ptaki były rysowane, malowane i wyszywane. Aktywni Mieszkańcy po raz kolejny zostali uhonorowani dyplomami.

 

 

 

CZAR ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA Święta Bożego Narodzenia sprzyjają zwiększeniu aktywności artystycznej Mieszkańców, którzy w ramach terapii zajęciowej wykonywali piękne kartki świąteczne, choinki z włóczki, wypiekali pierniki, a także wyklejali lustra. Część dzieł wystawiona została na kwartalnej wystawie prac Mieszkańców.

 

Począwszy od stycznia 2012 roku raz na kwartał organizowaliśmy wystawę prac wykonanych w ramach terapii zajęciowej. Wszyscy Mieszkańcy uczestniczący w pracach zarówno grupowych, jak i indywidualnych otrzymali specjalnie przygotowane dyplomy.

 

 

WYSTAWA- II KWARTAŁ 2013 R.Dzień 11 lipca zapisał się w historii naszego Domu jako dzień otwarcia kolejnej wystawy prac Mieszkańców. Tym razem dominowała tematyka dendrologiczna. Prace przedstawiające drzewa wykonane zostały różnymi technikami plastycznymi. Oprócz wręczenia dyplomów dzień ten uczciliśmy festynem zatytułowanym "Święto drzewa".

 

 

 

WYSTAWA I KWARTAŁ 2013 R.

 

W dniu 12 lutego uroczyście otwarliśmy kolejną już wystawę prac naszych Mieszkańców. Tym razem eksponowaliśmy prace wykonane w czwartym kwartale 2012 roku. Były kartki bożonarodzeniowe, pejzaże zimowe, śnieżynki kordonkowe, witraże i sznury korali. Wszyscy Mieszkańcy zaangażowani w prace zajęciowe otrzymali okolicznościowe dyplomy.

 

 

15 listopada tworzyliśmy wielki list do św. Mikołaja. Każdy Mieszkaniec mógł wyrazić swoje pragnienia w formie collage'u. Zajęcia dostarczyły wszystkim dużo radości 🙂

 

 

 

Kolejna kwartalna wystawa prac mieszkańców:

 

 

 

W drugim kwartale 2012 roku ponownie zorganizowaliśmy wernisaż prac Mieszkańców. Część prac została wyeksponowana w świetlicy tutejszego Domu, a część w ogrodzie- w czasie III Pikniku Integracyjnego Mieszkańców i ich Rodzin.

 

 

 

Trzeci wernisaż prac Mieszkańców miał miejsce w październiku. W temacie prac królowała jesień.

 

 

 

W OCZEKIWANIU NA ŚWIĘTA WIELKANOCNE... W ramach terapii zajęciowej Mieszkańcy naszego Domu wykonali własnoręcznie stroiki wielkanocne.

 

 

 

 

ZAPRASZAMY W PODRÓŻ PO PRACY TERAPII ZAJĘCIOWEJ NA PRZESTRZENI LAT

2009 ROK

Nasi mieszkańcy prezentują prace na Krakowskich Spotkaniach Artystycznych Gaudium...

 

 

Wernisaż prac mieszkańca naszego domu  - pana Piotra:

  

                                            

Mikołajkowe łabędzie (wykonanie czapeczek i szaliczków na szydełku - pani Helena):

  

2010 ROK

Coroczny konkurs palm wielkanocnych w Bazylice oo. Franciszkanów w Krakowie..

 

2011 ROK

Tegoroczna palma wielkanocna:

2012 ROK

Wystawy prac mieszkańców:

Przedmioty (głównie szklane butelki) zdobione metodą decoupage:

2013 ROK

Nowe życie dla plastikowych butelek czyli: "z recyklingową palmą na konkurs!"

Kartki świąteczne:

  

Wielkanocne stroiki wykonane przez panie podczas zajęć świetlicowych:

 

Lustra z gazet - zdobienia ram luster wykonane zostały metodą quillingu:

 

 

2014 ROK

Konkurs palm (wykorzystaliśmy budki dla ptaków dekorowane metodą decoupage):

Wernisaż prac mieszkańców w DPS przy ul. Kluzeka w Krakowie:

 

                                          

Pani Marysia wyszywa obrazy:

 

Papierowe wieńce ścienne:

 

2015 ROK

Lampioniki  - malowanie na szkle, obrazy  - malowanie na drewnie, mini - kwietniki na zaszczepki, materiałowe ramki na zdjęcia:

   

Kartki świąteczne:

 

Nasza tegoroczna palma wielkanocna:

Opaski dla dziewczynek robione na szydełku przez panią Helenę:

   

Przygotowujemy suszone bukiety na konkurs:

  

 

 

                                                

Wystawa prac mieszkańców podczas corocznego Pikniku dla Rodzin Mieszkańców organizowanego w ogrodzie Domu:

2016 ROK

Zaplatamy wianki na konkurs organizowany przez DPS przy ul. Łanowej:

 

 

Witraże - mandale malowane na szkle:

 

2017 ROK

Kontynuujemy malowanie witraży na szkle:

  

                                            

Przygotowania do świąt:

 

 

Pani Krystyna pracująca przy dekoracji palmy i już gotowa palma na konkursie:

  

Wystawa prac mieszkańców podczas Pikniku dla Rodzin Mieszkańców (kapryśna pogoda popsuła nam szyki i eksmitowała z ogrodu do Domu 🙂

  

 

                                                        

Doniczki zdobione metodą decoupage podczas Warsztatów Integracyjnych dla Seniorów:

 

                                                

Ozdabiamy ramy luster (metodą quillingu):

 

 

Nasza cekinowa choinka:

2018 ROK

Walentynkowe girlandy:

Szyjemy ozdoby świąteczne z filcu:

 

Nasza palma wielkanocna na corocznym konkursie w Bazylice Franciszkanów w Krakowie:

Tworzymy kompozycje kwiatowe w donicach na Warsztatach Integracyjnych dla Seniorów:

   

                                                       

Osłonki na kaktusy, świece (wykonane z gipsu):

  

                                                     

Bierzemy udział w konkursie "Re-Kreacje" (prezentujemy kolejno kwietnik, abażur z plastikowych łyżek, lustra z wytłoczek po jajkach i plastikowych zakrętek, masażer na fotel z zakrętek, grzechotkę):

  

 

  

Święta tuż tuż.. - przygotowujemy lampioniki, gipsowe talerze do stroików, cekinowe bombki, aniołki i choinki z ażurowych serwetek..

  

 

 

                                                  

Robimy bożonarodzeniowe wieńce na Warsztatach Integracyjnych dla Seniorów:

 

 

2019 ROK

Przygotowane przez mieszkańców hawajskie wieńce dopełniły wyśmienitej zabawy walentynkowej w rytmach latino 🙂

 

Skip to content