Terapia zajęciowa

Terapia zajęciowa stanowi dla Mieszkańców sposób na spędzanie czasu przy wykorzystaniu ich możliwości, talentów i chęci, by zrobić coś dla siebie i dla innych. Spotkanie z innymi ludźmi i wspólna praca prowadzi do rozwoju fizycznego i psychicznego oraz podtrzymania istniejącej aktywności, choć w przypadku osób starszych i mieszkańców DPS nie można mówić o terapii prowadzącej od aktywności zawodowej. Terapia w naszym rozumieniu ma dawać zadowolenie i poczucie efektywnego wypełnienia czasu wolnego, a mieszkańcy naszego domu tworzą przy tym wspaniałe rzeczy...
Okres wielkanocny dobiega końca, tak jak i prace nad wielkanocnymi ozdobami. Zanim zapakujemy nasze tegoroczne dzieła warto pokazać, co jest efektem pracy uczestników terapii. W trakcie ich wielogodzinych starań powstały pięknie zdobione cekinami jaja, kartki z witrażowym motywem zmartwychwstałego Chrystusa, zajączki z pomponów, kurczaki z włóczki oraz wiele wiele innych.
P1000746P1000744
Rok w terapii na Radziwiłłowskiej dzieli się na kilka okresów. Są to święta, okresy poświąteczne, czas piknikowy oraz okres wakacyjno-jesienny, kiedy najlepiej uwidacznia się twórczość własna mieszkańców nieskrępowana działalnością okolicznościową, taką jak kartki świąteczne czy stroiki.
Tworzymy wtedy ramy do luster z wykorzystaniem starych magazynów
P1000758P1000739

Wazony na szczepki kwiatowe z żarówek i rolek wykładzinowychP1000750

Wyszywane krzyżykami abstrakcje inspirowane twórczością wielkich mistrzów
P1000732P1000733

W sierpniu zorganizowaliśmy dożynki muzyczne. Każdy, kto zaśpiewał otrzymywał prezent. Najczęściej wybierane były prace wykonane na terapii zajęciowej!

Piknik integracyjny dla Mieszkańców i rodzin to zawsze okazja, aby zaprezentować prace wykonane w ramach terapii zajęciowej.
Każdorazowo bierzemy udział w konkursie na palmę wielkanocną. I znów otrzymaliśmy- ma się rozumieć- zasłużone wyróżnienie!
Zima...a na terapii jest kolorowo
Pilnie pracujemy

czasami w skupieniu

ale znajdujemy czas na drobne ploteczki

Jesień to okres najpiękniejszych kolorów przyrody, które chciałoby się zatrzymać na dłużej... choćby w suchym bukiecie. DPS w Krakowie ul. Praska 25 ogłosił konkurs na najpiękniejszy suchy bukiet. Nasi Mieszkańcy ochoczo zabrali się do pracy. Teraz z niecierpliwością oczekujemy na werdykt jury.

Pani Wandzia i pani Jadzia
Pani Marysia
Pani Krysia
Przepiękne bukiety...
WARSZTATY Z MANDALI to cykliczne zajęcia, w których ekspresję plastyczną łączymy z różnymi rodzajami muzyki. Taka technika służy wyciszeniu negatywnych emocji, odzyskaniu równowagi, poprawia samopoczucie, rozwija kontakty interpersonalne i jest fajną formą spędzania wolnego czasu.

LIPIEC Z MANDALĄ

KWIETNIOWE MANDALE W RYTMIE TANGA

MARCOWE WARSZTATY Z MANDALI

WYSTAWA WALENTYNKOWA Motywem przewodnim walentynkowej wystawy prac były ptaki. Temat o tyle aktualny, iż wszyscy z utęsknieniem wyglądamy już wiosny 🙂 Ptaki były rysowane, malowane i wyszywane. Aktywni Mieszkańcy po raz kolejny zostali uhonorowani dyplomami.

CZAR ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA Świeta Bożego Narodzenia sprzyjają zwiększeniu aktywności artystycznej Mieszkańców, którzy w ramach terapii zajęcioowej wykonywali piękne kartki świąteczne, choinki z włóczki, wypiekali pierniki, a także wyklejali lustra. Część dzieł wystawiona została na kwartalnej wystawie prac Mieszkańców.

WYSTAWA- II KWARTAŁ 2013 R.Dzień 11 lipca zapisał się w historii naszego Domu jako dzień otwarcia kolejnej wystawy prac Mieszkańców. Tym razem dominowała tematyka dendrologiczna. Prace przedstawiające drzewa wykonane zostały różnymi technikami plastycznymi. Oprócz wręczenia dyplomów dzień ten uczciliśmy festynem zatytułowanym "Święto drzewa".

WYSTAWA I KWARTAŁ 2013 R.

W dniu 12 lutego uroczyście otwarliśmy kolejną już wystawę prac naszych Mieszkańców. Tym razem eksponowaliśmy prace wykonane w czwartym kwartale 2012 roku. Były kartki bożonarodzeniowe, pejzaże zimowe, śnieżynki kordonkowe, witraże i sznury korali. Wszyscy Mieszkańcy zaangażowani w prace zajęciowe otrzymali okolicznościowe dyplomy.

15 listopada tworzyliśmy wielki list do św. Mikołaja. Każdy Mieszkaniec mógł wyrazić swoje pragnienia w formie collage'u. Zajęcia dostarczyły wszystkim dużo radości 🙂

Począwszy od stycznia 2012 roku raz na kwartał organizujemy wystawę prac wykonanych w ramach terapii zajęciowej. Wszyscy Mieszkańcy uczestniczący w pracach zarówno grupowych, jak i indywidualnych otrzymali specjalnie przygotowane dyplomy.

W drugim kwartale 2012 roku ponownie zorganizowaliśmy wernisaż prac Mieszkańców. Część prac została wyeksponowana w świetlicy tutejszego Domu, a część w ogrodzie- w czasie III Pikniku Integracyjnego Mieszkańców i ich Rodzin.

Trzeci wernisaż prac Mieszkańców miał miejsce w październiku. W temacie prac królowała jesień.

W OCZEKIWANIU NA ŚWIĘTA WIELKANOCNE... W ramach terapii zajęciowej Mieszkańcy naszego Domu wykonali własnoręcznie stroiki wielkanocne.

INFORMACJE OGÓLNE

Terapia zajęciowa ma głównie charakter grupowy, lecz ze względu na choroby uczestników konieczna jest stała pomoc terapeuty w wykonywaniu prac. Różny poziom sprawności i umiejętności osób starszych sprawia, że przy jednym stole często siedzi 8 osób, a każda wykonuje inną rzecz. Mieszkańcy specjalizują się również w odpowiednich czynnościach doskonale uzupełniając się. Jest to widoczne zwłaszcza przy wykonywaniu kartek – świątecznych, imieninowych – jedna osoba wycina, druga przykleja, trzecia maluje, jeszcze inna wyszywa, inna kopertuje. Działa to jak sprawnie naoliwiona maszyna, przy czym uczestniczenie we wspólnym wykonywaniu pracy daje mieszkańcom poczucie pewności swojego miejsca w grupie i dobrej specjalizacji w jednej czynności, którą wykonuje bez zarzutu.
Nie wszyscy mieszkańcy mają potrzebę twórczej ekspresji i dla nich przygotowuje się zestaw zadań głównie użytecznych, mniej artystycznych. Artyści i indywidualiści nie zawsze odnajdują się w grupie stałych uczestników terapii i wolą pozostać w swoim pokoju i tam tworzyć. Oczekują tylko od terapeuty donoszenia materiałów i monitorowania rozwoju pracy oraz pochwał. Są na tyle samodzielni, że nie potrzebują obecności osób drugich. Mieszkanki wyszywają, dziergają na drutach i szydełku, malują farbami olejnymi i akwarelami.
Duża inwencja twórcza owocuje zwycięstwami na Spotkaniach Artystycznych Gaudium et Spes (wyróżnienie, trzecie miejsce w kategorii rzeźba i rękodzieło) oraz w Karniowicach.

Zespół terapii zajęciowej przygotowuje również dary ofiarne, które składane są w czasie mszy świętej w Kościele Mariackim. Na dary ofiarne przygotowuje się malowidła religijne na szkle, robione na szydełku obrusy na boczne ołtarze, bieliznę kielichową, wyszywane krzyżykami obrazy. W każdym roku opracowuje się nowy, oryginalny pomysł, który jest później realizowany wspólnie. Stałym punktem w pracach terapeutycznych jest robienie palmy i wystawianie jej w konkursie organizowanym w Kościele Franciszkanów. Palma, co rok większa i bardziej kolorowa, nie zdobyła jak dotąd uznania w oczach sędziów, co nie zraża mieszkańców, ponieważ przygotowana w Domu palma wzbudza zachwyt wszędzie, gdzie się pojawi. Tematyka prac mieszkańców jest dobierana głównie pod kątem aktualnych potrzeb (święta, konkursy, odwiedziny gości, urodziny) a następnie pod kątem pór roku. Różnymi technikami wykonuje się kartki świąteczne (malowanie, decoupage, wyszywanie), laurki dla solenizantów, ozdoby z papieru i z suchych kwiatów, witrażyki bibułowe, kotyliony, figurki z masy solnej a także prace plastyczne o różnorodnej tematyce i za pomocą różnorakich technik. Wykorzystuje się dostępne narzędzia oraz surowce, których obróbką zajmują się głównie panowie. Ze względu na ograniczenia lokalowe, ponieważ sala terapii posiada tylko 6-8 miejsc przy stole, działalność artystyczna często przenosi się na pokój dzienny przed salą oraz do świetlicy.Ci, którzy nie odnajdują się na zajęciach plastycznych preferują gry towarzyskie – szachy warcaby, chińczyk, karty. Dużą popularnością cieszą się zajęcia krzyżówkowe.

Drugą część zajęć terapeutycznych stanowią wyjścia i imprezy kulturalno – oświatowe. Dom mieści się w samym centrum Krakowa, co otwiera mieszkańcom możliwości korzystania z wejść do muzeów, teatrów i kin, bez konieczności korzystania z transportu. Liczne zaproszenia przysyłane przez organizacje zajmujące się osobami niepełnosprawnymi dobierają program pod kątem możliwości osób zwiedzających. Mieszkańcy Domu przy ulicy Radziwiłłowskiej 8 uczestniczyli między innymi w takich imprezach jak: rejs statkiem po Wiśle z okazji dni osób niepełnosprawnych, zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem, zwiedzanie Wawelu, koncerty muzyki poważnej w Filharmonii Krakowskiej i w kościołach, wejścia do kin i teatrów, cykliczne spotkania artystyczne w Dworu Białoprądnickim. Instruktor kulturalno – oświatowy dba o zagwarantowanie mieszkańcom także innego typu rozrywek np., pielgrzymek (Łagiewniki, Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska, Częstochowa, Czerna, Mogiłą), pikników integracyjnych z mieszkańcami innych domów pomocy, między innymi z Karniowic, Kluzeka, czy Konar.