Muzykoterapia

Muzykoterapia to dziedzina posługująca się muzyką lub jej elementami w celu przywracania zdrowia lub poprawy funkcjonowania osób z różnorodnymi problemami natury emocjonalnej, fizycznej lub umysłowej. W muzykoterapii zasadniczo wyróżnia się podział na: muzykoterapię aktywną, do której zalicza się oddziaływania angażujące „fizycznie” (jak śpiew, gra na instrumentach, ruch przy muzyce, improwizacja) oraz muzykoterapię receptywną , której podstawą jest słuchanie muzyki, relaksacja i wizualizacja.
A co się dzieje w naszym Domu? Oj dużo! Wszystko to, co wiąże się z muzyką bardzo dobrze oddziaływuje na samopoczucie Mieszkańców, dlatego chętnie odwołujemy się do tej formy terapii. Po pierwsze: śpiewamy z Mieszkańcami : od pieśni w czasie Mszy św. i w czasie nabożeństw, poprzez piosenki okolicznościowe adekwatne do pory roku aż po piosenki biesiadne, przy akompaniamencie gitary.

Chętnie słuchamy nagrań i koncertów korzystając zarówno z internetu, jak i płyt audio. Oczywiście najlepiej odbierane są koncerty na żywo, a takich w naszym Domu nie brakuje! Występują u nas artyści, których przekrój wiekowy mieści się w granicach między 3 a 100 lat. A zatem śpiewają i przedszkolaki, i młodzież szkolna i seniorzy.
Przedszkolaki koncertują walentynkowo
Zespół "Pogodna Jesień"Od roku stworzyliśmy własną orkiestrę, która zrzesza prawie wszystkich Mieszkańców naszego Domu. Odwołując się do metody Carla Orffa gramy na tamburynach, marakesach, dzwonkach i grzechotkach. Część instrumentów Mieszkańcy wykonali własnoręcznie w ramach terapii zajęciowej! Tak dla żartu nazwaliśmy się Wielką Orkiestrą Serdecznej Pomocy, ale Mieszkańcy niemal codziennie dopytują się, czy "bedziemy dzwonić na dzwonkach" 🙂
Nasza Orkiestra w czasie różnych imprez okolicznościowych (Powitanie wiosny, Powitanie Babiego Lata, Walentynki, Święto Drzewa) oraz cyklicznych zajęć (np. gimnastyka mózgu) odwołujemy się do różnych zgadywanek i quizów
"Powitanie Babiego Lata na Radziwiłłowskiej" -muzyczni zwycięzcy konkursu "Jaka to melodia"

Muzyka była również obecna w czasie cyklicznych Warsztatów z rysowania mandali. Wykorzystywaliśmy różne rodzaje nagrań, aby wyciszyć negatywne emocje, zintensyfikować ekspresję plastyczną, wzmocnić pozytywne myślenie.
Muzyka obecna jest również w tańcu: począwszy od tańca towarzyskiego w czasie imprez po tańce integracyjne w kręgu!

Tańczymy tańce irlandzkie

Skip to content